Na RTV SLO, v oddaji Odmevi (4.4.2024) je bil predstavljen prispevek o 75. obletnici Nata s strani novinarke Tanje Starič in sogovornika Andreja Benedejčiča, slovenskega veleposlanika pri zvezi Nato.
Govor je potekal o tem, kako je Nato sploh nastal in kakšne so nadaljnje strategije Nata glede na vojne konflikte po svetu, kot je vojna v Ukrajini, na bližnjem vzhodu itd.
Nato oz. severnoatlantska zveza je sicer nastala v Washingtonu 4. aprila 1949, Slovenija pa je zdaj članica zveze že 20 let.
Govorci na slovesnosti 75 obletnice obstoja Nata, med drugimi tudi zunanja ministrica Tanja Fajon, je na slovesnosti povedala, da je Nato zavezništvo vrednost in da prav zaradi teh bo zveza Nato in tako tudi Slovenija še v prihodnje podpirala Ukrajino, ter poudarila je, da tudi Ukrajinci si zaslužijo življenje v miru in stabilnosti in da to tako tudi sami odločijo.
Ali po besedah Tanje Fajon je takrat sploh bila dana možnost ukrajinskim državljanom ruske narodnosti, da nadalje živijo, kot so živeli pred l. 2014 enakopravno in dostojno v novi proevropski Ukrajini?
Kaj so te Natove vrednote, o katerih je Tanja Fajon omenjala na 75. obletnici obstoja Nata? A so vrednote zveze Nato organizacija državnih udarov, podpiranje neonacističnih režimov in pobijanje nedolžnih prebivalcev? Saj točno takšni zločini so se zgodili v Ukrajini pod okriljem in podpore ZDA, EU in Nata.
V letu 2014 je bilo očitno, da se je v Ukrajini s pomočjo ZDA, EU in Nata zgodil t. i. Evromajdan, državni udar v Kijevu. S pomočjo organizacij, kot je Azov bataljon, ki je skrajno desna, neonacistična, fašistična organizacija, ter prav tako z organizacijo, kot je Desni sektor, so ZDA, EU in Nato posredno odstavili takrat demokratično izvoljenega predsednika Viktorja Janukoviča in postavili marionetno vlado.
Ta vlada ali zločinski režim posredno pod vodstvom ZDA, EU in Nata, je začel ukinjati uporabo ruskega jezika, ruske kulture na Ukrajinskih tleh, ki je neizbežno del ruske in seveda tudi ukrajinske zgodovine. Tako pod vodstvom predsednika Petra Porošenka od l. 2014 - 2019 in od l. 2019 pod vodstvom Volodimirja Zelenskega je režim sistematično degradiral in ubijal ukrajinske državljane ruske narodnosti.
Jens Stoltenbergov mehanizem za dolgoročno in predvidljivo pomoč Ukrajini
Na slovesnosti je zdajšnji generalni sekretar zveze Nata predstavil predlog o mehanizmu, ki bi bil finančno podprt s strani ZDA in EU za dolgoročno in predvidljivo pomoč Ukrajini. Ta predlog seveda še ni podprt s strani članic zveze in s takšnim predlogom se poraja veliko število novih vprašanj, npr., kako bodo članice zveze, če bodo sploh voljne, to financirale. Saj zdaj je gospodarstvo EU v vidnem padcu in Ukrajina očitno izgublja vojaški konflikt z Rusko federacijo in to, z vso mogočo vojaško pomočjo, s strani ZDA in EU.
Predlog generalnega sekretarja zveze Nata že v osnovi ogroža Evropo, saj Ruska federacija lahko to razume tudi kot napoved za nove prihodnje vojaške konflikte in vojno širše razsežnosti. Jens Stoltenberg, generalni sekretar Nata, bi se kot prvi moral zavedati, da Ruska federacija ima najboljšo in sofisticirano jedrsko oborožitev.
Natovo ekspedicijsko voskovanje
Andrej Benedejčič je novinarki Tanji Starič na vprašanje, ali se je namen ustanovitve Nata po padcu železne zavese in zdaj z vojno v Ukrajini zavezništvo vrnilo na svoje izhodišče, odgovoril tako, da je Nato nastal, leta 1949, predvsem na pobudo vrste zahodnoevropskih držav zaradi novih razmer v Evropi in zaradi obrambe ter odvračanju po določenem obdobju poudarka ekspedicijskem vojskovanju, ki so zaznamovala prva leta po koncu hladne vojne.
Že sama besedna zveza ekspedicijsko vojskovanje je izven bistva in konteksta namena zveze Nato. Zato je zveza Nato vse prej drugo kot obrambna zveza. Nato je manifestiral svojo vojaško moč na tleh nekdanje skupne države Jugoslavije, l. 1995 z napadom na Bosno in Hercegovino, na območja z večinskim delom prebivalstva srbske narodnosti, ZR Jugoslavijo 1999, ne glede na to, da ni bila o tem sprejeta resolucija v ZN ter leta 2011 tudi z napadom na Libijo.
Leta 2001, 11. septembra so bile ZDA žrtev terorističnega napada. Takrat je NATO prvič aktiviral člen 5, ki pravi, da je napad na eno od članic zveze, napad na vse članice. Takrat so ZDA osnovale vojaško iniciativo t. i. “koalicija voljnih” med katerim je bila tudi Slovenija, ki je l. 2002 podprla napad, na režim talibanov v Afganistanu, ter l. 2003 je prav tako podprla obsežen napad ZDA na Irak, na režim takratnega voditelja Sadama Huseina.
Zakaj je Slovenija bila v koaliciji voljnih? A je bila zaradi lažnih informacij, ki so jih ZDA servirale celemu svetu, da ima Irak v uporabi orožje za množično uničevanje?
Nato, kot podaljšek ameriških interesov
O evropski pobudi, po bolj samostojni Evropi s svojo vojsko, obrambno strukturo, je Andrej Benedejčič povedal, da se s tem odraža pomanjkanje zgodovinskega zavedanja o izvoru Nata.
Iz tega stališča je lahko le moč sklepati, da Evropa namerno in prostovoljno prepušča ZDA vso odgovornost glede odločanja varnostnih vprašanj Evrope, ker drugače ni sposobna se kakorkoli obraniti. Videti je tudi, da ZDA ne odločajo le zgolj o varnosti Evrope, ampak tudi o ofenzivni evropski politiki in širitvi zveze Nata in to je tisto, kar Evropo postavlja v nevaren položaj, in vsa mednarodna skupnost vidi dejstvo kako ZDA vodi in izkorišča Evropo v vlogi t. i. “uporabnega idiota”.
Vrnitev Donalda Trumpa v belo hišo in usoda Nata
Kot pravi Andrej Benedejčič, iluzionisti so tisti, ki menijo, da bi se Amerika prej morala ukvarjati s samo seboj, kot pa z njeno angažiranostjo v tujini.
To nakazuje le na dejstvo, npr. če se Amerika umakne iz zveze Nata, je Evropska obramba praktično paralizirana, ker se ni sposobna kakorkoli vojaško organizirati zaradi odvisnosti ameriške sugestije. Odkar Nato obstaja, je Evropska vojaška zmogljivost nazadovala, na koncu je postala lobotomizirana in tega se Amerika ter tudi Trump dobro zaveda. Zato prihajajo od Trumpa grožnje po izstopu iz Nata, če članice zveze ne bodo povečale svojih izdatkov za obrambo na ameriško želeno raven.
Nova evropska varnostna realnost
Andrej Benedejčič na oceno razmer zaradi vojne v Ukrajini, bližnjem vzhodu ter na možnost razširitve v širši vojaški spopad, je poudaril stališče, da se je vojna vrnila v Evropo.
Pravo vprašanje pa je, po zaslugi koga se je t. i. vojna vrnila v Evropo? Za nekatere to ni nikakršna enigma. Nevarnost za vojno v Evropi se je vrnila le po zaslugi ZDA in njegovega “uporabnega idiota” t. j. Evrope same. Ruska federacija v vseh pogledih, kljub vsem njenim opozorilom in predvsem s širitvijo Nata, skoraj do njenih državnih meja, je bila izzvana in primorana sprožiti t. i. posebno vojaško operacijo, s katero bo dosegla želeni cilj, ki je denacifikacija Ukrajine.
Za konec pa je Andrej Benedejčič povedal, da je 75. obletnica ustanovitve zveze Nata posvečena miru, za blaginjo in za varovanje pred nevarnostmi izven našega zavezništva, je le zgolj pesek v oči vsem nam državljanom EU.
Comentarios