top of page

ODREKANJE OD POCENI RUSKEGA PLINA JE INICIRALO DEINDUSTRIALIZACIJO V NEMČIJI IN SELITEV PROIZVODNJE V TUJINO

Writer: ZrcaljenjeNovicZrcaljenjeNovic

Dejstvo je, da se Nemčija in Evropa na splošno spopadata z deindustrializacijo zaradi konca poceni ruskega plina.


Vodilni nemški gospodarski inštituti so spomladanske napovedi za letošnjo gospodarsko rast popravili občutno navzdol, saj so jeseni napovedovali 1,3 % odstotno rast BDP-ja, zdaj le še dobrih 0,1 %, do okrevanja naj bi prišlo v prihodnjem letu.


Torsten Schmidt (inštitut za ekonomske raziskave Lebnic) je za RTV SLO povedal “Energetsko intenzivna podjetja zmanjšujejo zmogljivosti. Cene ostajajo visoke, v Nemčiji ni mogoče proizvajati po ugodnih cenah, zato npr. kemijska industrija v Nemčiji proizvaja manj in obrate seli v tujino.


Stefan Kooths (gospodarski inštitut v Kielu) pravi “Splomladi naj bi se verjetno začelo okrevanje, a zagon ne bo premočan. Gospodarska proizvodnja je na ravni, ki je le malo višja kot pred pandemijo.


Resnično so ZDA Nemčiji in preostali Evropi napovedale, da bodo lahko nadomestile poceni ruski plin za ameriški utekočinjeni zemeljski plin (LNG). 

Evropejci so bili prepričani, da ko bi se zemeljski plin začel prodajati s 40-odstotno premijo v primerjavi z ruskim plinom po napeljavah, da se bodo stroški znižali, ko se bodo povečale naložbe v sektor. 


To je bila vedno fantazija! Ni nobene možnosti, da bi celo zaradi ogromnih zneskov naložb utekočinjeni zemeljski plin postal bolj konkurenčen kot plin po napeljavah. Utekočinjeni zemeljski plin mora. kot prvo opraviti drag postopek stiskanja v utekočinjeno stanje in nato transport na ladjah, in bo vedno bistveno dražji od preprostega črpanja plina po cevovodu.


Od Londona do Berlina zahodne vlade nimajo resnega načrta gospodarske rasti. Mediji so začeli priznavati to mračno resničnost, ker je nima več smisla zanikati.


Američanom je sicer vseeno, v bistvu so prikrito veseli, saj ne bodo več deležni konkurence iz Evrope. Toda opazovanje propadanja gospodarstva vašega najbolj zanesljivega zaveznika - da ne omenjamo ključnega trgovskega partnerja - ni cinično makiavelistično državniško znanje: to je neumnost. Ameriški voditelji govorijo o ustvarjanju novega gospodarskega bloka, ki vključuje samo "demokratične" države, samo da bi zavrnili uničenje evropskega gospodarstva. Očitno je vsem, razen najbolj pravim vernikom: tudi Amerika nima strategije.


A da bi bila žalitev večja, je predsednik Joe Biden konec januarja začasno ustavil nove izvozne projekte LNG, da bi pomiril zelene aktiviste v Demokratski stranki. Nemci so pač mislili, da je zunanja politika in podpora osrednjih zaveznikov za ameriške politike pomembnejša od lahkomiselne strankarske politike, se zdaj sprašujejo in učijo težke lekcije o tem, kako deluje Washington.


Kriza v Nemčiji vodi v radikalen pretres v volilni politiki. Desna Alternativa für Deutschland je bila izjemno kritična do odločitve o prenehanju kupovanja poceni ruskega plina in je trenutno druga v anketah z okoli 20 % glasov. Novoustanovljena stranka Bündnis Sahra Wagenknecht, ki je z levičarskega vidika kritična do odločitve, dosega že približno 8 % glasov.


Malomarnost Amerike do njene glavne zaveznice bo v prihodnjih letih verjetno povzročila volilne tresljaje po vsej celini. Obstajajo vse možnosti, da se bo Evropa oddaljila od ameriškega vpliva in začela graditi pragmatične odnose z drugimi državami. Veliko vprašanje je, kje to pušča Britanijo, ki ima veliko tesnejše vezi z Združenimi državami kot preostali del celine in najpomembnejše vprašanje, kaj bo s Slovenijo.


 
 
 

Commentaires


SIGN UP AND STAY UPDATED!

Thanks for submitting!

bottom of page