top of page

ODGOVOR KITAJSKE NA GROŽNJE ZDAJŠNJE ADMINISTRACIJE ZDA

Writer: ZrcaljenjeNovicZrcaljenjeNovic

Ameriški državni sekretar Antony Blinken je v aprilu obiskal Kitajsko in izrazil zaskrbljenost glede njenih ekonomskih vezi z Rusijo. Blinken je opozoril Kitajsko, da ne more hkrati vzdrževati vezi z Zahodom in podpirati Rusije, zlasti glede na vojno v Ukrajini. Med obiskom je Blinken izrazil pripravljenost ZDA, da uvede dodatne ukrepe proti Kitajski, če ta ne preneha trgovati z Rusijo in ji ekonomsko pomagati.


Ruski predsednik Vladimir Putin pa je pred kratkim obiskal Kitajsko, kar je bil njegov prvi obisk v tujini, potem ko je v začetku meseca prisegel za peti mandat na položaju predsednika Rusije. Obisk se je začel 16. maja 2024, trajal je dva dni in osredotočal se je na krepitev gospodarskih in političnih vezi med državama.


Putin in Ši Džinping sta razpravljala o številnih temah, vključno z vojno v Ukrajini in nadaljnjim sodelovanjem med Rusijo in Kitajsko. Kitajska politično podpira Rusijo v konfliktu in ji izvaža tehnološke dobrine ter druge izdelke.


Poleg političnih razprav je obisk vključeval tudi pogovore o dodatnem gospodarskem sodelovanju, kjer sta državi potrdili odlične odnose in izrazili željo po še tesnejšem sodelovanju v prihodnosti.


 

Kitajski predsednik v Evropi


Kitajski predsednik Ši Džinping pa je poleg tega nedavno zaključil serijo obiskov v treh evropskih državah - Franciji, Srbiji in Madžarski. Obiski so bili osredotočeni na krepitev gospodarskih in političnih vezi ter sodelovanje v luči trenutnih globalnih izzivov.


Obisk v Franciji

Ob obisku v Franciji, ki se je začel 6. maja 2024, je predsednik Ši Džinping poudaril pomen tesnejšega sodelovanja med Kitajsko in Evropo. Francoski predsednik Emmanuel Macron je pozval kitajskega voditelja, naj sodeluje z Evropo glede pravil svetovne trgovine in se zavzame za mirno rešitev mednarodnih sporov, vključno z rusko agresijo.


Obisk v Srbiji

Obisk kitajskega predsednika Ši Džinpinga v Srbiji, ki se je zgodil 8. maja 2024, ima večplasten pomen za obe državi. Srbski predsednik Aleksandar Vučić je obisk označil za veliko čast, saj predstavlja krepitev dvostranskih odnosov med Srbijo in Kitajsko. Vučić je Šiju izrekel dobrodošlico že na beograjskem letališču, kjer je poudaril pomembnost tega obiska za Srbijo.


Obisk je bil pomemben tudi zaradi simbolične vrednosti, saj je Ši prispel v Srbijo v času obletnice Natovega napada na kitajsko veleposlaništvo v Beogradu, kar še dodatno poudarja zgodovinsko povezanost med državama.


Ši Džinpingov obisk je pokazal tudi na ekonomski pomen sodelovanja med državama, saj je Vučić napovedal prihodnje projekte, kot so leteči taksiji, ki naj bi zaživeli do leta 2027, kar kaže na vizijo tehnološkega napredka in naložb v infrastrukturo.


Obisk na Madžarskem

Obisk na Madžarskem je bil zadnja postaja Šijeve evropske turneje, kar poudarja tesne politične odnose med državama. Madžarska je ena redkih držav v EU, ki podpira kitajske zunanjepolitične cilje, kar Ši vidi kot ključno za oblikovanje bolj večpolarne svetovne ureditve.


Madžarska je ena redkih držav v Evropski uniji, ki ohranja tesne gospodarske vezi s Kitajsko. Obisk je prinesel nova vlaganja in projekte, kar krepi Madžarsko kot pomembno točko za kitajske naložbe v Evropi.


 
 
 

Commentaires


SIGN UP AND STAY UPDATED!

Thanks for submitting!

bottom of page